Kadın

İDRAR KAÇIRAN KADINLARIN BÜYÜK HATASI SIVI TÜKETMEMEK!!!

Türkiye’de kadınların yarısından fazlası bir oranda idrar kesesi, vajinal hastalıklar… ve daha fazlası bu dertelerden muzdaipler işte idrar kaçıran kadınların ise en büyük yanlışı sıvı tüketmemek. Çoğu hasta iyileşememeyi düşündüğü için tıbbı çözümlere başvurmuyorlar.

kadınlarda idrar kaçırma ile ilgili görsel sonucu
 

Kontinans Derneği ve Beylik-düzü Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü’nün işbirliği ile Beylikdüzü Yaşam Vadisinde, Ramazan Ayı’na özel etkinliklerde “İdrar Kaçırma Problemi ve Tedavileri” konulu bir bilgilendirme konferansı düzenlendi. Konferansta hastalıkla ilgili önemli bilgiler veren Kontinans Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Oktay Demirkesen, idrar kaçırma tipleri, sebepleri ve tedavi yöntemleri üzerine önemli detayları halkla paylaştı

Prof. Dr. Oktay Demirkesen, Türkiye’de kadınların idrar kaçırma oranının yüzde 40 civarında saptandığını belirtirken sözlerine şöyle devam etti; “Dünyada 400 milyona yakın kişi üriner inkontinans (idrar kaçırma) sorunuyla karşılaşırken özellikle kadınlar bu sorunla daha fazla yüzleşmek zorunda kalıyor. Türkiye’de de 2 milyonun üstünde kadının idrar kaçırma sorunu yaşadığı tahmin ediliyor dedi.

Tedavi için düzenli ve yeterli sıvı tüketilmesi ile mesanenin düzenli olarak boşaltılması gibi önlemlere ek olarak spor yapılması veya odaklanmış terapilerle pelvik taban adalelerinin güçlendirilmesi önemlidir. Ramazan aylarında özellikle idrar kaçırma sorunu yaşayan bireyler yeterli sıvı tüketmemekte, ise su yerine iftarda çay ve kahve tüketimini tercih etmektedirler. Oysa sıvı tüketiminde özellikle su tercih edilmelidir.

İdrar kaçırma sorununda ilaç kullanımı ile tedavinin desteklenmesi de mümkündür. Bu konuda birçok yeni ilaç ülkemizde de bulunmakta ve kullanılmaktadır. Bu şekilde sonuç elde edilemiyorsa mesane kaynaklı idrar kaçırma tedavisinde botulinum nörotoksini (botoks) de uygulanabiliyor. Bu uygulama, mesane içine sistoskopi yardımlı ve özel geliştirilmiş iğnelerle yapılabiliyor.” dedi.

 

Show More

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close