Genel

PATATES VE SOĞANIN FİYATLARI DÜŞÜYOR

Patates ve soğan fiyatları düşüşte.

Patates ve soğan fiyatları düşüyor

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba’dan seçim öncesi yükselen patates-soğan fiyatlarıyla ilgili açıklama geldi. Fakıbaba fiyatların düşmeye başladığını önümüzdeki hafta itibariyle fiyatların daha da düşeni ifade etti.Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, “Ne oldu da depolarda bu kadar patates varken, patatesin fiyatı seçim öncesi 50 kuruştan 6 liraya çıktı. Patatesin fiyatı düştü ve düşmeye devam edecek. Elimizde yeterli kadar patates var” dedi.

“PATATESİN FİYATI DÜŞECEK”

Ne oldu da depolarda bu kadar patates varken, insanlar bizden ihracat desteği isterken, patatesin fiyatı seçim öncesi 50 kuruştan 6 liraya çıktı. Şu anda patatesin fiyatı düştü ve düşecek. İthalat, elinizde duran bir araç. Fiyatlar çok yükseldiği zaman elinizde ithal ettiğiniz mal olmasına rağmen bazı spekülatörler, sadece ve sadece kar amacı olan insanlar, çiftçinin ve üreticinin elinden malları topluyor ve depo ediyorlar. Ondan sonra bir fırsat kolluyorlar. O fırsatı yakaladıkları zaman 1 liralık malı 6 lira yapıyorlar. Biz ithalatı piyasayı regüle etmek için yapıyoruz. Ürünün azlığından dolayı değil. Yeterli patatesimiz var” ifadelerini kullandı.

“HASTALIK VERİMİ DÜŞÜRDÜ”

Bayraktar, depodaki patatesin bitmesinin ardından erkenci çeşitlerin piyasaya sürülmeye başlandığına işaret ederek, “Halihazırda arz Adana, Hatay ve İzmir illerimizden sağlanıyor. Patates üretiminde Adana yüzde 5, Hatay yüzde 3,1, İzmir yüzde 8,3 pay alıyor. Bu dönemde arz kısıtlı bir alandan, kısıtlı miktarda temin ediliyor. Ayrıca, Adana ve Hatay’da hasadın sonuna gelindi. Bu duruma, Hatay’da hastalık nedeniyle patatesteki verimlilik düşüşüyle Ödemiş’te ekim alanlarındaki daralma da eklenince fiyatlarda artış yaşandı” diye konuştu.

Fiyatlardaki artışın geçici olduğunu vurgulayan Bayraktar, artan hava sıcaklıklarıyla hasadın 15 gün öne geldiğini bildirdi. Bayraktar, Afyonkarahisar’da az da olsa hasadın başladığını dikkati çekerek, şöyle devam etti:

“Önümüzdeki günlerde Niğde’nin Altunhisar, Afyonkarahisar’ın Sandıklı ve Dinar, Bursa’nın İnegöl bölgelerinde başlayacak hasatla fiyatlar normal seviyelere iner. Patateste piyasaya sürülen ürünle birlikte fiyatlar 5 liradan 3,5 liraya, bazı yerlerde 2 liraya kadar gerilemiştir. Suriye’den getirilen patatesin de fiyat düşüşünde belli oranda etkisi vardır. Patates fiyatları her ne kadar marketlerde 2-3,5 lira dolaylarında seyretse de üreticide 1,6-1,8 lira bandındadır. Üreticilerimiz sözleşmeli üretim yapan fabrikalar ve büyük tüccarların düşük fiyat baskısıyla karşı karşıya kalmışlardır. Beklentimiz, önümüzdeki günlerde daha da artacak hasatla üreticimizin alıcılara karşı korunmasıdır.”

“EKİM ALANLARINDAKİ DARALMA ETKİLİ OLDU”

Soğanda ise Adana ve Hatay’da hasadın sonuna yaklaşıldığını, ekim alanlarındaki daralmayla birlikte fiyatların artış gösterdiğini belirten Bayraktar, “Amasya’da erkenci çeşitlerin hasadı başlamıştır. Fiyatların hasatla düşmesi beklenmektedir” diye konuştu.

Bayraktar, soğan ve patateste fiyat istikrarı sağlanması için yapılması gerekenlere işaret ederek, “Üreticinin etkin bir şekilde ekonomik örgütlenmesi sağlanmalı, üretim planlaması yapılmalı. Üretim Türkiye’nin ihtiyaçlarına göre belirlenmeli, üretimin fazla olduğu yıllarda ihracat desteği düzenli ve zamanında verilmeli, üretim maliyetleri düşürülmelidir” değerlendirmesinde bulundu.

TÜRKİYE GENELİNDE TALEP VAR

Öte yandan, Fırat Kalkanı Harekatı bölgesinde yer alan El Bab, Azez, Çobanbey ve Aktarin’de sözleşmeli üretim modeliyle yetiştirilen patateslerin Ankara’daki marketlerde satılmaya başlanması, bu ürünün fiyatlarına düşüş olarak yansıdı. Patatesler 24 Haziran Cumartesi gününden itibaren Ankara’daki marketlerde 1,95 liradan satışa sunulurken, 3,6 lira civarında olan ürünün kilogram fiyatı 2 lira civarına indi.

Patatesler, gelecek hafta da İstanbul, Bursa ve İzmir gibi illere ulaştırılacak. Patates stoklarının ortaya çıkması için başlatılan uygulama, yerli üreticinin korunması için fiyatın normal seviyelere gelmesiyle sonlandırılacak.

Etiketler
Show More

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close