GenelGündem

Dupnisa Mağarası

dupnisa mağarası, mağara ,mağara resimleri, dupnisa

DUPNİSA MAĞARASI

Mağralar, yer altı sularının karstik özellikleri kireç taşlarını eritmesiyle oluşmuş küçük- büyük yer altı boşluklarıdır.

jura (160 milyon yıl) yaşlı kireç taşlarının içerisinde açılan açılan bu mağaranın oluşum yaşı Pliyosen (3-4 milyon yıl)’dır.

Dupnisa Mağarası Sistemi 2 mağaradan oluşur.Üstteki mağara Kuru Mağara, alttaki ise Sulu Mağara olarak bilinir. Bu iki mağara birbiriyle bağlantılı olup ikisi arasında 30 mt. kot farkı bulunmaktadırç

Kuru Mağara 900 mt. Sulu Mağara 1700 mt. olmak üzere toplam uzunluğu 2600 mt. olup, üstteki Kuru Mağara sarkıt, dikit, sütun, damlataş yönüyle Sulu Mağara’ya göre daha zengindir. Sulu Mağara’nın girişinde karstik olarak oluşmuş bir kemer yer almaktadır. Ortalama sıcaklık Kuru Mağara’da 17 C, Sulu Mağara’da ise 10 C ‘dir.

2003 yılı Haziran ayında Kırklareli turizmine kazandırılan ve içerisinde büyük bir yeraltı sistemi olan Dupnisa Mağarası’nın üst katını oluşturan ve içinde dev sarkıt, dikit ve sütunlarla kaplı olan Kuru Mağaranın 250, Sulu ana mağaranın da 200 metrelik bölümü turizme açılmıştır. Buna karşılık , oluşum halinde damla taşlar bulunan ve koloniler halinde yarasalar yaşayan büyük bir bölüm, mağara doğası ve canlılarını korumak için ziyaret dışı bırakılmıştır. İçinde yeraltı nehri ve derin göllerin bulunduğu bu bölümleri, macera ve doğa sporları tutkunu olan ve mağaracılık donanımına sahip kişiler gezebilir.

Show More

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Check Also

Close
Close